Znaleźć okulary dla dziecka, które ono będzie z chęcią nosić, to skomplikowana sprawa. Różnorodność materiałów, kształtów i kolorów mylą rodziców, którzy przychodzą do optyki i nie wiedzą, co wybrać. Zebraliśmy 10 porad w jednym artykule, żeby pomóc Wam znaleźć jakościowe i długowieczne okulary dla Waszego dziecka.
Zwracaj uwagę na:
1. Materiał okularów. Oprawki dla dzieci są wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu, wybierać trzeba w zależności od specyfiki wiekowej i życzeń dziecka. Silikonowe modele są uznawane za najbardziej bezpieczne i trwałe dla wszystkich dzieci, nawet samych aktywnych. Lecz plastikowe lub metalowe wyglądają bardziej akuratnie i stylowo
2. Dizajn. Trzeba poświęcić temu więcej uwagi, ponieważ dzieci najpierw wstydzą się nosić okulary. Tu trzeba wybrać oprawkę z obrazkiem głównych bohaterów ich ulubionych kreskówek, na przykład "Auta", "Kraina lodu" czy "Spiderman". Czy znaleźć model okularów podobny do modelu ulubionego bohatera, na przykład Harry'ego Potter'a.
3. Materiał soczewek. Rekomendowane wybierać soczewki polimerowe, które nie są narażone na rozbicie. One lekkie i cienkie, co powiększa estetykę i komfort podczas noszenia.
4. Grubość soczewek. Parametry przyszłych okularów zależą od konsultacji oftalmologa. Jeśli potrzebne są silne dioptrie, kupujcie soczewki niewielkiego diametru, żeby okulary były lekkie, a soczewki cienkie.
5. Tonowanie soczewek. Oczy, zwłaszcza dziecinne, trzeba chronić przed światłem ultrafioletowym podczas pory letniej. Więc trzeba wybrać fotochromowe soczewki, które w budynku będą przejrzyste, a na zewnątrz ciemniejsze. Nie trzeba będzie kupować okulary przeciwsłoneczne.
6. Dopasowanie mostu. Ważne jest, żeby okulary nie zsuwały się z nasady nosa, ponieważ w przeciwnym wypadku dzieci zaczynają patrzyć ponad soczewkami, co pogarsza wzrok i rozwija inne problemy wzrokowe (zez). Więc potrzebne przed kupowaniem przymierzyć je, żeby one stuprocentowo pasowały dziecku.
7. Dopasowanie do głowy. Żeby okulary nie ześlizgiwały i nie spadały trzeba zwrócić uwagę na gibkość oprawki, ponieważ musi ona być bezpieczne zamocowania na głowie dziecka.
8. Gibka struktura. Specjalna sprężyna, która umacnia oprawę, jest potrzebna dzieciom, żeby nie regulować okulary bezustannie. Można kupić elastyczne sznurki, które obejmują głowę z tyłu i nie dają okularom padać - to jest rekomendowane dla dzieci w wieku do 4-5 lat.
9. Gwarancja. Wybraliście najbezpieczniejsze i najmocniejsze okulary że wszystkich możliwych? Natomiast nawet one mogą nie wytrzymać długo przez hiperaktywność dziecka. W optyce obowiązkowo trzeba dowiedzieć się o czasie i warunkach gwarancji, żeby w razie uszkodzenia zwrócić się z prośbą o naprawę.
10. I ostatnia, dziesiąta porada. Nie trzeba kupować gotowe wyroby w przejściu podziemnym czy na rynku, a róbcie je na miarę. Najlepszym pomysłem będzie pochód do oftalmologa, żeby ten ustalił ostrość wzroku i dobrał pasujące na 100% okulary.