0

Jak często należy odwiedzać okulistę przy wysokim stopniu krótkowzroczności?

13
Września 2023
Jak często należy odwiedzać okulistę przy wysokim stopniu krótkowzroczności

Krótkowzroczność — znana również jako miopia — to wada wzroku, w której osoba widzi nieostro na dalekie odległości, ale dobrze widzi w bliskim zasięgu. Wada ta wynika z anomalii załamania światła, w wyniku czego obraz skupia się nie na siatkówce oka, ale przed nią. 

Krótkowzroczność jest powszechną chorobą i często zaczyna się manifestować już w dzieciństwie i wieku nastoletnim.

O wysokim stopniu krótkowzroczności mówimy, gdy wzrok jest obniżony o więcej niż 6 dioptrii

Zwykle wysoki stopień choroby rozwija się w wyniku postępującej krótkowzroczności: spadek wzroku może osiągnąć 30–35 dioptrii. W przypadku tej choroby przepisywana jest terapia podtrzymująca, a okulary lub soczewki kontaktowe korygują wzrok.

Wysoka miopia może także być wrodzona. To schorzenie wiąże się z wrodzonym defektem gałki ocznej w okresie rozwoju. Przy dziedzicznej predyspozycji do obniżenia wzroku i zwiększonej elastyczności twardówki choroba może przechodzić w postać postępującą.

Wrodzona krótkowzroczność o wysokim stopniu często współistnieje z astygmatyzmem. Przy silnej miopii można zaobserwować wydłużenie gałki ocznej, zwłaszcza jej tylnej części — co prowadzi do różnych zmian anatomicznych i fizjologicznych. Najbardziej dotknięte są naczynia krwionośne dna oka: może wystąpić ich zwiększona kruchość, która w przypadku niekorzystnego rozwoju zdarzeń prowadzi do krwawień, zmętnienia soczewki lub zwyrodnienia siatkówki oka. W ciężkich przypadkach może wystąpić oderwanie siatkówki.

Jak często należy odwiedzać okulistę? 

Regularne badania okulistyczne pomagają w szybkim postawieniu diagnozy i wyznaczeniu leczenia w przypadku pojawienia się powikłań. Jak często odwiedzać okulistę w przypadku znacznego stopnia krótkowzroczności, zależy od złożoności wady wzroku i jest ustalane przez lekarza. Ogólna zasada to nie rzadziej niż 2 razy w roku dla pacjentów dorosłych, a dla dzieci do 12 lat nie rzadziej niż 3 razy w roku.

Postęp krótkowzroczności często występuje w trakcie ciąży. Jest to związane z większym obciążeniem organizmu kobiety i zmianami w poziomie hormonów. Dlatego też zaleca się, aby kobiety w ciąży odwiedzały okulistę kilka razy przez cały okres ciąży.

Czytaj także:
28.12.2023
Co to są okulary fotochromatyczne?
Czytaj więcej
27.12.2023
Powłoki soczewek okularowych
Czytaj więcej
12.12.2023
Okulary na receptę
Czytaj więcej
12.12.2023
Okulary przeciwdziałające starczowzroczności
Czytaj więcej
11.12.2023
Główne mity dotyczące wzroku: jak dbać o zdrowie oczu?
Czytaj więcej
23.11.2023
Okulary na zamówienie czy gotowe modele
Czytaj więcej