Progresywne soczewki to nie tajemniczy rozwój. Są one wygodną korekcją wzroku dla osób z prezbiopią, zwanej «starczą dalekowzrocznością». Prezbiopia powoduje, że ludzie muszą nosić osobne okulary do oglądania telewizji i do czytania. Teraz już nie jest to konieczne.
Dlaczego soczewki nazywane są progresywnymi i jak działają?
Wcześniej w przypadku prezbiopii przepisywano okulary bifokalne, które miały strefy do widzenia na daleką i bliską odległość. Charakteryzowały się one ostrym przejściem między strefami i małą strefą do widzenia z bliska w postaci segmentu.
Czym soczewki progresywne różnią się od dwuogniskowych?
-
Trzy strefy w soczewce. Górna część przeznaczona jest do widzenia na daleką odległość, dolna do widzenia z bliska, a pośrodku znajduje się wąski korytarz progresji — strefa przejściowa. Szkła nazywane są progresywnymi ze względu na tę środkową strefę i są zaprojektowane tak, aby odzwierciedlać zachowanie wzrokowe osoby.
-
Ślepe punkty znajdują się po bokach korytarza progresji. W nowoczesnych modelach stara się je minimalizować. Konieczne jest przyzwyczajenie się do progresywnych okularów i wykonywanie specjalnych ćwiczeń przez 2–3 tygodnie ze względu na te ślepe punkty.
Istnieją standardowe soczewki okularowe progresywne oraz modele dostosowane do jazdy samochodem i pracy przy komputerze. W okularach do jazdy ograniczona jest strefa widzenia z bliska, aby komfortowo patrzeć na deski rozdzielcze. W okularach komputerowych ogranicza się strefę widzenia na odległość, aby patrzeć na ekran.
Jak dobrać progresywne soczewki?
Aby przepisać okulary z progresywnymi soczewkami, okulista sprawdza ostrość wzroku i zadaje szereg dodatkowych pytań, zaczynając od pytania o wiek pacjenta. Lekarz pyta również o styl życia pacjenta, takie jak warunki pracy, uprawianie sportu, czy prowadzenie samochodu. Aby wykonać okulary z tego rodzaju szkła:
-
dobiera się oprawa, która idealnie pasuje do receptury progresywnych soczewek — koniecznie z nośnikami i szerokimi okienkami, w idealnym rozmiarze;
-
soczewki są produkowane na zamówienie — mierzy się odległość od szkła do rogówki oka, kąt nachylenia oprawki. Na podstawie dodatkowych informacji wykonuje się okulary dostosowane do indywidualnych cech wzrokowego pacjenta.
Tego rodzaju optyka znacznie zwiększa szanse na jakościową korekcję wzroku i pozwala łatwo dobrać wybraną oprawę. Najważniejsze jest to, aby okulary nie spadały i nie obracały się na twarzy, ponieważ to znacznie zniekształca obraz.