Pytanie, czy komputer psuje wzrok, często jest dyskutowane, zwłaszcza wśród osób, które spędzają dużo czasu przed monitorem. Przyjrzyjmy się tematowi bardziej szczegółowo.
Problem polega na nadmiernym napięciu oczu
Promieniowanie komputerowe rzeczywiście może wpływać na wzrok człowieka. Jest to związane z kilkoma czynnikami:
-
Wzrok człowieka jest przystosowany do zmiany punktu ostrości (patrzenie na blisko i na daleko), a monitor zazwyczaj znajduje się blisko twarzy człowieka.
-
Oczy są zaprojektowane do odbierania odbitych promieni świetlnych, a obraz na ekranie jest samoswietlący się i migoczący.
-
Podczas długotrwałej pracy przy urządzeniu człowiek mruży oczy rzadziej, a rogówka wysycha. Brak wilgoci może prowadzić do zespołu suchego oka.
-
Ekrany emitują krótkie fale niebiesko-fioletowe. Obniżają one kontrast obrazu i prowadzą do pogorszenia wzroku.
Jeśli długotrwała praca przed ekranem jest nieunikniona, należy zminimalizować jej negatywny wpływ.
Jak chronić wzrok przed wpływem ekranu?
Aby zachować zdrowie oczu, przestrzegaj prostych zaleceń:
-
zachowuj odległość 60–70 cm od ekranu;
-
siedź prosto przy stole, nie pochylaj się do przodu;
-
dostosuj jasność i kontrast obrazu do warunków otoczenia;
-
rób przerwy regularnie.
Idealnie byłoby w trakcie przerw wyjść na 20–30 minut na zewnątrz i wykonać rozgrzewkę dla oczu. Aby zapobiec zespołowi suchego oka, dodatkowo nawilżaj rogówkę specjalnymi kroplami, które można zakupić w salonie optycznym.
Komputer sam w sobie nie psuje wzroku, ale nadmierne obciążenie oczu, brak odpoczynku i inne czynniki mogą powodować dyskomfort i czasowe problemy z wzrokiem. Przestrzeganie zaleceń pomaga zminimalizować te ryzyka, zwłaszcza jeśli osoba używa okulary chroniące oczy przed monitorem.
Tego rodzaju optyka może być tonowana lub pokryta powłoką odbijającą, która nie zakłóca reprodukcji kolorów, dlatego nadaje się do pracy z grafiką i fotografiami.